Domaći kolači – Šećerpare (Urmašice) 500gr
Kolač je uglavnom vrsta peciva. U Crnogorskom jeziku, pod pojmom „kolač“, podrazumijevaju se različite vrste peciva. Ali se pre svega odnosi na manje slatke komade peciva punjene različitim filovima. Najčešći sastojak kolača jesu med ili šećer, maslac ili buter, mlijeko, orasi i drugo koštunjavo voće, jaja, čokolada ili kakao i različite vrste voća (džemova i marmelada). Mogu biti različitog oblika, ali najčešće su okruglog ili pravougaonog oblika. U ovom slučaju se koristi zbirni naziv – kolači, a samo se za pojedini komad koristi naziv – kolač. Šećerpara, ili urmašica je orijentalna poslastica, meka i sočna. Da li ste znali da naziv duguju svom obliku koji podsjeća na urmu? Postoje brojni recepti i načini pripreme, mogu biti obične, s kokosom, čokoladom, orasima, od badema. Umodernijim varijantama mogu biti čak punjene i nutelom (što je mnogo – mnogo je)! Ovo je ona klasična varijanta urmašica punjenih mljevenim orasima.
Ove šećerpare odnosno urmašice pravljene su vrijednim rukama naših domaćica iz Crne Gore, od domaćih proizvoda. Zato se bez dileme može rreći da se radi o zdravom, ukusnom I domaćem proizvodu iz Crne Gore, nastalom uglavnom od domaćih organskih namirnica, koje ovim kolačima daju nesvakidašnji ukus.
Urmašica se najčešće priprema od bijelog oštrog brašna, zalijeva se ukuvanim šećerom sa dodatkom limuna. Prave se tako što se testo pritiska na hrapavu stranu rendeta, a onda se zavija sa obe strane ka sredini, tako da na spoljašnjosti ostane karakteristična šara. U sredinu urmašice se često stavlja orah.
Domaći kolači – Šećerpare (Urmašice) 500gr
Sastojci: za tijesto, 125 g putera, 125 g masti, 1 jaje, 1 žumance, 80-90 g kisele pavlake sa 20% mm (pola čaše), 1/2 kašičice soli, 50 ml ulja. 450 g brašna, pola mekog, pola oštrog, na vrh noža sode bikarbone
za sirup: 600 g šećera, 500 ml vode,sok jednog limuna.
Siguran izbor za sve vrste slavlja I kad dolaze gosti.
Mićko –
Odličan domaći proizvod kojeg su pravile naše bake!